New Collection! Get $20 OFF using this coupon: ESSENTIALS20
0
روز
0
ساعت
0
دقیقه
0
ثانیه

آیا زبان ترکی زبان مشکلی است؟

آیا زبان ترکی زبان مشکلی است؟

از متداوال­ترین سؤالاتی است  که توسط  کاربران پرسیده می شود. در ادامه با هم پاسخ یکی از زبان آموزان را می خوانیم:

من به مدت یک سال یادگیری زبان ترکی را شروع کرده ام. البته بصورت فشرده و تقریبا هر روز کلاس دارم. قبل از این زبانهای اسپانیایی، روسی و ایتالیایی را در مدرسه یاد گرفته بودم و بعدها کلاس فرانسه را بصورت آزاد خارج از مدرسه یاد گرفتم. ٦ ماه پیش شروع به یادگیری زبان رمانیایی کردم که در این زمینه نسبت به زبان ترکی پیشرفت بیشتری داشته ام. جنبه های ساختاری زبان ترکی شبیه به یک خیابان دو طرفه است. اول اینکه زبان بسیار قاعده مندی است  کافیست تنها یکبار قاعده ایی را بخاطر بسپارید. بطور مثال هماهنگی حروف صدا دار، ترکیبات کلمات مرکب، حروف ربطی و صرف و نحو که دقیقا خلاف زبان انگلیسی یا اسپانیایی که بسیار بی قاعده هستند، زبان ترکی از قواعد ی مانا پیروی میکند. اگر چه، این مفاهیم برای مردمی که زبان رمانیایی، اسلواک یا زبان آلمانی صحبت میکنند بسیار متفاوت و کمی هم چالشی میباشد. احتمالاً این افراد در ماههای اول یادگیری زبان ترکی دچار وحشت خواهند شد اما قطعاً گذاشتن وقت کافی و تلاش، همه این چالش ها را عادی خواهد کرد. چیزی که بنظر من  ممکن است چالش آن ملموس نباشد بخش واژگان است. حداقل این بخش برای  من شخصاً مشکل بزرگیست. با حداقل وقت گذاشتن در روز و خواندن متون و ویکی پدیا  به زبان ترکی تمامی قواعد و گرامر برایتان مرور میشود اما برای یادگرفتن لغات باید کمی پا را فراتر بگذارید. حالا نوبت به طرف دوم این خیابان دو طرفه است؛ اولاً واژگان ترکی اشتراکات کمی با دیگر زبانهای اروپایی داد. مثلا در زبان ایتالیایی، یک انگلیسی زبان احتمال دارد که تلفظ کلمه association  را حدس بزند اما در زبان ترکی این قضیه را کاملا فراموش کنید. آشنایی شما با زبان لاتین یا یونانی هیچ کمکی به یادگیری شما نمیکند. نکته دیگری اینکه گاهی یک کلمه در زبان انگلیسی چندین کاربرد دارد دقیقا همین نکته در زبان ترکی هم وجود دارد و این مورد مشابهی بین زبان انگلیسی و ترکی هست که نسبت آن در زبان انگلیسی، روسی  یا حتی شاید فرانسه هم کمتر میباشد. شما هر چه ریشه لغات بیشتری را بخاطر داشته باشید براحتی میدانید که چگونه کلمات با هم ترکیب شده اند یا پسوند و پیشوندی به آن اضافه شده و وازه دیگری به وجود آمده است. مثلا کلمه hava که بمعنی هوا میباشد و کلمه liman به معنی درگاه با هم ترکیب شده اند و کلمه havalimanı بمعنی فرودگاه را بوجود آورده اند. تعداد زیادی از این پسوندها و پیشوندها در زبان ترکی وجود دارد که دانستن آنها برای یادگیری واژگان ترکی بسیار مفید است.

بطور خلاصه، من فکر میکنم که بجای فکر کردن در مورد سختی و آسانی زبان ترکی  باید موانع یادگیری را از سر راه برداشت . به دنبال پیدا کردن روشی باشید که به یادگیریتان کمک میکند، بعلاوه قسمتهای مشکل و چالش زای هر زبانی بسیار کمتر از بخش های دیگر است.

و حالا پاسخ یک زبان آموز ایرانی در خصوص یادگیری زبان ترکی را میخوانیم؛

همانطور که قید شد زبان ترکی بسیار قاعده مند و مشخص است، بنابراین یادگیری آن بسیار راحتتر از دیگر زبان هاست.

اما در خصوص کلمات مشترک، زبان ترکی دارای کلمات مشترک زیادی هم با زبان کوردی، فارسی، عربی و زبان انگلیسی است. همچنین ریشه ی نزدیکی با زبان آذری دارد که تقریباً اکثر واژگانشان مشترک است، بنابراین یادگیری این زبان برای یک ایرانی بسیار آسانتر از زبانهای دیگر است، ما میتوانیم زبان ترکی را در زمان 1 سال در حد پیشرفته یاد بگیریم.   

yos apply
yos apply
مرکز مشاوره تحصیل در ترکیه، (کنکور ترکیه (یوس))

یوس اپلای؛ اولین موسسه ی برگزاری کنکور ترکیه در سنندج. مشاوره ی تحصیل در ترکیه، اروپا و کانادا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *