New Collection! Get $20 OFF using this coupon: ESSENTIALS20
0
روز
0
ساعت
0
دقیقه
0
ثانیه

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

امروزه اهمیت فیزیوتراپی در حال افزایش است. ما می توانیم فیزیوتراپها و تکنسین های فیزیواراپی را در بیمارستانها ببینیم همینطور در مراکز توانبخشی و کلینیک های درمانی خصوصی در باشگاه های ورزشی حرفه ای و آماتور، در خانه سالمندان.

رشته ی فیزیوتراپی چیست؟

یک فیزیوتراپ نظارت میکند که اقدامات فیزیوتراپی روی افرادی که دارای مصدومیت یا معلولیت جسمی هستند (حادثه، ضربه، آسیب ورزشی، مادرزادی و…) و باعث میشوند کیفیت زندگیشان بهبود پیدا کند و تا حد امکان به سلامتی برسند. به کمک صدا، نور و حرکت .

خصوصیات یک تکنسین فیزیوتراپی چیست؟

  • به طور کامل در زمان تحصیل خود در زمینه ی زیست شناسی و فیزیک دانش داشته باشد
  • دارای بدنی قوی و پرقدرت باشد
  • از مهارت های پیشرفته دست و انگشت برخوردار باشد
  • از چشمان و دستانش به صورت هماهنگ استفاده کند
  • افراد صبور و با محبت و مسئولیت پذیر از پس این شغل برمی آیند.

فیزیوتراپی دو ساله (کاردانی)

در فیزیوتراپی دو ساله، سال اول به صورت تئوری دوره های مقدماتی مانند آناتومی پایه، فیزیولوژی، کمکهای اولیه و اخلاق حرفه ای ارائه می شود.

ولی سال دوم به صورت دوره های تمرین محور می باشد. آناتومی سیستم عصبی عضلات ، رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری های ارتوپدی ، رویکردهای تکنسین فیزیوتراپی در بیماری های مغز و اعصاب ، رویکردهای تکنسین ارتوتراپی در توانبخشی و بسیاری از تکنسین های فیزیوتراپی. دوره های مربوط به بیماری، را می گذرانند و  بعد از فارغ التحصیلی دوره آموزشی بالینی را برای انجام کارآموزی آموزش می بینند، و دوره هایی مانند روانشناسی مثبت و مهارتهای ارتباطی و ارتباطات در موسسات بهداشتی ، که آنها را قادر به برقراری ارتباط بهتر با بیماران می کند ، را نیز می توانند آموزش ببینند.

کسانی که دوره کاردانی فیزیوتراپی را با موفقیت به پایان رسانده اند ، در صورت موفقیت در آزمون کاردانی به کارشناسی که توسط ÖSYM برگزار می گردد، می توانند در دوره کارشناسی فیزیوتراپی و توان بخشی پذیرفته شوند.

بازار کار فیزیوتراپی دو ساله

به فارغ التحصیلان فیزیوتراپی عنوان “تکنسین فیزیوتراپی” اعطا می شود. مفهوم تکنسین فیزیوتراپی اغلب با مفهوم متخصص فیزیوتراپی اشتباه گرفته می شود. در حالی که هر دو عنوان مختلف هستند. کسانی که 2 سال فیزیوتراپی می خوانند ، تکنسین های فیزیوتراپی نامیده می شوند.

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی می توانند تقریباً در هر موسسه بهداشتی کار کنند. کسانی که در دوره کاردانی موفق باشند می توانند به بیمارستان های دولتی ، بیمارستان های دانشگاهی ، مراکز توان بخشی یا موسسات آموزش خصوصی منصوب شوند. کسانی که نمی توانند در نمره کاردانی موفقیت کافی کسب کنند ، فرصت کار در بیمارستان های خصوصی و مراکز توان بخشی خصوصی را دارند

یک تکنسین فیزیوتراپی در ترکیه چقدر حقوق میگیرند؟

حقوق تکنسین های فیزیوتراپی که در بخش دولتی به عنوان کارمند دولت و تکنسین کار می کنند حدود 3500-4500 TL است. این واقعیت که صندوق گردان و پرداخت های عملکردی که در بیمارستان ها انجام می شود با یکدیگر متفاوت هستند ، با توجه به محل کار ، حقوق متفاوتی ایجاد می کند. در واقع ، حقوق پایه فیزیوتراپیست حدود 2500-3000 لیر است. چیزی که این حقوق فیزیوتراپیست را به 3500-4500 لیر افزایش می دهد از دیگر مزایای کارهای جانبی است.

حقوق فیزیوتراپیست هایی که در بیمارستان های خصوصی کار می کنند کمتر از موسسات دولتی است. با این حال ، کسانی نیز هستند که در مراکز خصوصی حقوق یکسان یا حقوق بالاتری نسبت یه مراکز دولتی دریافت می کنند.

تکنسین فیزیوتراپی بیمار را برای فیزیوتراپی آماده می کند ، در صورت لزوم ، فیزیوتراپی را مطابق با دستورالعمل پزشک مربوطه یا متخصص فیزیوتراپی اعمال می کند ، دستگاه ها و ابزارهای فیزیوتراپی را آماده کار و نگهداری می کند.

فیزیوتراپی 4 ساله

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی و توانبخشی عنوان فیزیوتراپیست دریافت می کنند. فیزیوتراپیست ها ابتدا ارزیابی کلی از بیمارانی که توسط پزشکان ارجاع می شوند انجام می دهند. این برنامه درمان بیمار را پس از ارزیابی عمومی سازمان می دهد. الکتروتراپی ، درمان دستی ، برنامه های سرد و گرم را برای بیمار اعمال می کند. تمریناتی را برای بیمار اعمال می کند تا گروه های عضلانی لازم را برای بیماری او کار کند. پیشرفت بیمار را در طول درمان کنترل می کند. و با پزشک مراجعه کننده تبادل اطلاعات می کند.

فیزیوتراپیست ها همزمان دانش مقدماتی در مورد موضوعات پزشکی مانند داروشناسی ، رادیولوژی ، ارتوپدی ، نورولوژی ، اطفال ، قلب و عروق ، بیماری های قفسه سینه ، زنان و زایمان ، بیوشیمی ، کمک های اولیه دارد. زمینه کار فیزیوتراپیست ها نه تنها بیماری های ارتوپدی بلکه عصبی (عصبی) ، کودکان (رشد) ، جراحی مغز و اعصاب (بعد از جراحی مغز و اعصاب) ، روماتولوژی (مفصلی) ، زنان (زنان) ، قلبی ریوی (بیماری های قلبی تنفسی) ، سالمندان () است. بیماری های مرتبط با پیری) می تواند تقریباً با همه شاخه های پزشکی مانند درمان مقابله کند. او می تواند در زمینه کاردرمانی ، شنوایی گفتاری درمانی ، کاردرمانی کار کند. فیزیوتراپیست ها می توانند فرصت های شغلی را در مراکز آموزش ویژه ، مراکز محافظت از سلامت ، مراکز فیزیوتراپی ، باشگاه های ورزشی و بیمارستان ها پیدا کنند.

فرصت های شغلی فیزیوتراپیستها

فیزیوتراپیست ها ، در بیمارستان های دولتی ، خصوصی یا دانشگاهی ، مراکز توان بخشی ، کلینیک های خصوصی ، باشگاه های ورزشی ، امکانات فنی صنعتی ، واحدهای بهداشت عمومی ، توان بخشی در منزل ، مراکز مراقبت در منزل ، در انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی افراد سالم و معلول ، مدارس ، خانه های سالمندان ، امکانات آبگرم، شهرداری ها ، مدارس معلولان و مراقبت های بهداشتی اولیه استخدام می شوند. فارغ التحصیلانی که می خواهند حرفه آکادمیک خود را دنبال کنند می توانند با ادامه تحصیلات تکمیلی خود در دانشگاه های ترکیه و خارج از کشور حرفه آکادمیک را دنبال کنند.

yos apply
yos apply
مرکز مشاوره تحصیل در ترکیه، (کنکور ترکیه (یوس))

یوس اپلای؛ اولین موسسه ی برگزاری کنکور ترکیه در سنندج. مشاوره ی تحصیل در ترکیه، اروپا و کانادا

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *